Vol 3, No 2 (2013)

Editörden,


Yine dolu bir sayı ile karşınıza çıkıyoruz. Bu sayıda altı makale ve bir kitap tanıtma yazısı yer alıyor. Tuncer Bülbül ve Özlem Bayrak ortak yazdıkları makalelerinde, meslek yüksekokulu öğrencilerinin üniversite yaşamına uyum sağlayıp sağlayamadıklarını farklı değişkenlere göre inceleyerek tespit etmeye çalışıyorlar. Süleyman Avcı ve Arzu Yüksel, öğretmen ve öğrencilerin öykü temelli öğrenme yöntemine dair görüşlerini inceliyor. Neval Akça Berk, ülkemizin temel sorunlarından biri üzerinde duruyor. Ezberci anlayışla yapılan tarih derslerini sorgulayan ve bundan şikayetçi olanlar için uygulanabilecek bir metod üzerinde makalesini hazırlamış. Tarih öğretilirken tarihsel canlandırmanın nasıl yapılacağına dair ilgi çekici bir makale ile degimizin bu sayısına katkıda bulunuyor.

Abdullah Adıgüzel, eğitim fakültesinden mezun olmayıp pedogojik-formasyon sertifika programını tamamlayan öğretmenlerin öğrenme-öğretme sürecine ilişkin yeterlik düzeylerini incelediği makalesinde aynı zamanda adı geçen sertifika programının başarısını da sorguluyor.

Alpaslan Okur ve arkadaşları makalelerinde, 5. sınıf Türkçe ders kitaplarını metinlerinin okunabilirliği açısından inceliyorlar. Hasan Celal Akgül ve arkadaşları ise son günlerde basılı ve görsel medyada sıkça duymaya başladığımız genetik yapısıyla oynanmış ürünlerin etkileri hakkında fen bilgisi öğretmenlerinin ne kadar bilgili ve ilgili olduklarını sorguluyor. Dergimizin bu sayısı Betül Tonbuloğlu'nun tanıttığı bir kitap ile tamamlanıyor.

Dergimize artarak devam eden bir ilginin olması değerli yazarlarımızın özgün çalışmaları ile hakemlerimizin titiz incelemeleri sayesinde oluyor. Bu vesile ile dergimizin bu sayısının hazırlanmasında emeği geçen tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor, siz eğitim dünyasının değerli araştırmacılarının makale, rapor, değerlendirme ve eleştiri yazılarınızı beklediğimizi bir kez daha ifade ediyorum.

Sevgiyle kalınız.


Doç. Dr. İsmail GÜLEÇ
Editör

Table of Contents

Articles

The Examination of Vocational High School Students' Integration Levels to Higher Education According to Various Variables PDF
Tuncer BÜLBÜL, Özlem Aladağ BAYRAK
Teachers' And Students' Views On The Storyline Approach PDF
Süleyman AVCI, Arzu YÜKSEL
How Should Historical Reenactment Be Used in History Teaching? PDF
Neval Ahmet Akça Berk
Level of Ability of Based Pedagogical Formation Scope Teachers of Secondary Education About Process of Teaching and Learning PDF
Abdullah Adıgüzel
Readability of Texts Turkish Textbooks in Grades 5 PDF
Alpaslan OKUR, Gökhan ARI, Fatma Ersoyol, Esra K. Okur
Prospective Elementary Science Teachers' GDO Awareness PDF
Hasan Celal AKGUL, Özlem AFACAN, Hatice MERTOGLU
BOOK REVIEW-An Introduction to Multicultural Education PDF
Betül Tonbuloğlu


Sakarya University Journal of Education | 2011 ISSN: 2146-7455